Arduino’nun Kurulumu ve Arduino Programı

arduino kurulumu

Arduino’yu kullanmaya başlıyoruz. Öncelikle arduino’muzun USB kablosunu arduino’ya bağlayalım. Daha sonra bilgisayarımıza takalım. Win 7 ve üst sürümlerinden arduino otomatik olarak yüklenecektir. Biraz bekledikten sonra artık arduino bilgisayar tarafından tanınacaktır. Arduino’nun bilgisayar tarafından tanınıp tanınmadığını görmek için aygıt yöneticisinden kontrol edelim ve arduino’nun bağlı olduğu COM Portunu aklımızda tutalım ( aygıt yöneticisi: bilgisayarıma sağ tıklayın -> yönet -> aygıt yöneticisi )


Arduino’yu bilgisayarımıza tanıtırken bizde bir yandan kullanacağımız programı indirelim. Bunun için http://arduino.cc/en/Main/Software adresine girelim ve Arduino programını indirip programı kuralım. Programı hatasız bir şekilde yükledikten sonra programı açalım.

Program çalıştığında yandaki gibi bir ekran sizi karşılayacak. Bu ekranın ortasındaki kısma kodlarımızı yazıyoruz. Programın sağ en altındaki yer bize Arduino Uno üzerinden çalıştığımızı ve arduino’nun COM1 portuna bağlı olduğunu gösteriyor. Eğer bu doğru değilse bu ayarları değiştirmemiz lazım öncelikle.


Tools menüsü: Buradan kullandığımız arduino türünü ve arduinomuzun bağlı olduğu COM portunu seçelim. Eğer bunu bilmiyorsak aygıt yöneticisinden bakabiliriz.

Program compile: Bu buton ile yazdığımız programı kontrol edebiliriz. Eğer kodda hata varsa alttaki siyah bölümde turuncu yazı şeklinde yaptığımız hata ve satırı yazacaktır. Hatırlatma: Bulunduğumuz satırın sayısı sol atta yazmaktadır.

Program Compile & Upload: Bu buton ile önce yazdığımız kod derlenir. Eğer kodda hata yoksa yazılan kod Arduino’nun anlayacağı dile çevrilir ve otomatik olarak Arduino’ya atılır. İşlem sırasında ilerleyen çubuktan işlem durumunu görebilirsiniz. Ayrıca Tam program atılma sürecinde Arduino üzerinde bulunan Tx ve Rx LED’leri hızlı bir şekilde yanıp sönecektir.
Programı bir kere Arduino’ya atmanız yeterli olacaktır.

Serial Monitor: Yeni pencere açan bu buton ile Arduino’dan yolladığımız verileri görebiliriz. İlerleyen konularımızda bu butonu sıkça kullanacağız.
Şimdiden Arduino çalışmalarınızda başarı dilerim…
Haydi Başlayalım.

İlgili Mesajlar

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments