Arduino ile Siyah Beyaz Kontrolü

Ardunio siyah beyaz kontrolü

Hemen hemen herkesin aklına ilk gelen uygulama olan çizgi izleyen robotun temel taşını oluşturan siyah beyaz sensörleri inceleyelim. Kitabımızda piyasada bu iş için kullanılan ve rahatlıkla bulabileceğiniz CNY70 sensörünü inceleyeceğiz. Piyasadaki diğer sensörler de aynı mantıkla çalışmaktadır.


CNY70 Nasıl Çalışır: Üzerinde kızılötesi ışık yayan ve bu ışığı geri toplayabilen iki LED bulunmaktadır. Kızılötesi LED’den çıkan ışın yüzeye çarpar ve toplayıcı LED’e gelir. LED bu ışığın şiddetini ölçer. Yüzeyin siyah veya beyaz olması yansıyan ışığın şiddetini değiştirir. Bu da bizim ihtiyacımız olan siyah beyaz ayrımını sağlar. Sensörümüz analog olarak çalışmaktadır. Yani bir önceki konuda öğrendiğimiz ADC-analog okuma- fonksiyonunu kullanacağız.
Öncelikle devremizi kurmamız gerekiyor. Bunun için delikli pertinaks’a yandaki gibi devremizi kuralım. Sensörü yerleştirirken ayaklarının şekildeki gibi olmasına dikkat ediniz.

Örnek olarak ilk başta bir tane sensörün bağlantılarını yapalım ve tek sensör ile bir proje gerçekleştirelim. İlerleyen projelerimizde 3 tane sensörü birleştirip çizgi izleyen basit bir robot yapacağız.


Resimdeki bağlantıları breadboardımıza kuralım. Dikkat edin ki bağlantıları yanlış bağlamayın. Sensörün karo-baklava dilimi şeklinde breadboarda konması kablolamayı kolaylaştırır.


Resimdeki gibi kurulumu gerçekleştirdiğimize göre kod yazmaya başlayalım.

int referansDegeri = 800;  // siyah beyaz için eşik değeri
void setup() {
Serial.begin(9600);
}
void loop() {
int sensorDegeri = analogRead(A1);   // Arduino’nun A1 ayağına bağlanan kablodaki gerilim ölçülüyor
Serial.print(sensorDegeri);   //Okuduğumuz değer ekrana yazdırılıyor
if (sensorDegeri > referansDegeri){
Serial.println(” Siyah”);
}
else{
Serial.println(” Beyaz”);
}
delay(1);   // Düzgün çalışabilmesi için kısa bir bekleme veriyoruz.
}

 


Programdaki referansDegeri bizim eşiğimizi oluşturmaktadır. Bu değeri kendi sensörünüze göre ayarlamanız gerekmektedir. Programı çalıştırıp aldığınız değerleri inceleyiniz. Siyahtaki değer ile beyazdaki değeri toplayıp ikiye bölünüz. Bu yeni değer artık sizin referansDeger’inizi oluşturacaktır.


Sensörün çalışıp çalışmadığını düşünüyorsanız kontrol amaçlı Android tabanlı telefonunuzun kamerasını sensöre doğru tutunuz (Bazı android ve iphone’larda çalışmaz). Eğer sensörde ışık yandığını görüyorsanız besleme bağlantınız doğrudur. Sensörünüz hala çalışmıyorsa analog ayağıyla sensör bağlantılarını bir kez daha kontrol ediniz.

İlgili Mesajlar

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments