RegularExpressionValidator Kullanımı

asp.net Master Page Nedir?

RegularExpressionValidator kontrolü istenilen şartlarda bir ifadenin ilgili veri alanından alınmasını sağlayan bir kontroldür.

Properties(Özellikler) penceresinden ValidationExpression seçeneğinin sağındaki üç noktaya tıkladığımızda eposta, telefon, posta, URL gibi çeşitli hazır format seçimleri yapılabilir.

 Bir alana gerçekten bir mail adresimi girilmiş mi bunun kontrolünü RegularExpressionValidator ile yapabiliriz. Örneğin bir textboxa bir mail adresi mi girilmiş, bunun kontrolü için;

^\S+@\S+\.\S+$

RegularExpression ifadesi kullanılır. Tabi e-mail adresini kontrol ediyor derken, bu adres kullanımda mı değil mi onu kontrol etmiyoruz. Sadece ifade ediliş biçimi doğrumu değil mi buna bakıyoruz, çünkü biliyorsunuz ki bir e-mail adres için boşluk karakteri kullanılmaz, mutlaka bir tane “@” ve en az bir tane “.” vardır. Bizim kontrol ettiğimiz bu durum.

Şimdi basit bir form yapıyorum ve düzgün mail adresi giriliyor mu girilmiyor mu bunu kontrol ediyorum.

   <form id=”form1″ runat=”server”>

    <div>

        E-Posta Giriniz :<br/>

        <asp:textbox id=”txtEmail” runat=”server”></asp:textbox>

        <asp:regularexpressionvalidator id=”reqEmail” runat=”server” controltovalidate=”txtEmail” errormessage=”Lütfen Geçerli Bir Mail Adresi Giriniz” validationexpression=”^\S+@\S+\.\S+$”></asp:regularexpressionvalidator>

        <br/>

        <asp:button id=”btnOnayla” runat=”server” text=”Onayla”>

    </asp:button></div>

    </form>

RegularExpressionValidator kontrolünün ValidationExpression alanında ilgili Regular Expression söz dizimlerini görebiliriz. Yine kendimiz özel yani custom olarak bir ifade tanımlayabiliriz.

Kalıp değerler dışında kendimize göre giriş karakter kontrolü yaptırabiliriz. Regular Expression Editor penceresinde üstte Custom seçeneğini işaretleyerek Validation expression alana ifadeleri yazınız. Karakterleri aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments