For Döngüsünün Kullanımı

asp.net Master Page Nedir?

For döngüsünün kullanımını basit örneklerle anlatmaya çalışacağım. Boş bir WEB uygulaması açalım. Bir web formu ekleyelim. For döngüsünün kullanımı şu şekildedir.

for (int i=0; i < 10; i++) {     // yapılacak işlemler. }

Burada for bizim deyimimiz bunun ardından parantez açılır ve öncelikle bir sayaç değeri için veri tipi girilir, buradaki örneğimizde int tipinde bir sayacımız mevcut. Sayacımızın tanımı da i. Ayrıca ilk kısımda sayacımızın başlangıç değerini veriyorum, bu sıfırda olabilir, 10 da olabilir, 3284782’de olabilir. İsteğinize göre, yapmak istediğinize göre değişir. Daha sonra noktalı virgül koyuyoruz. Bunun ardından koşul belirtiyoruz burada sayacımız nereye kadar sayacak bunu belirtiyoruz. Mesela üstteki kod bloğunda i<10 demişim.

 Bu şu demek, i değeri 10 dan küçük olduğunca bu for döngüsü işlemlerini yap, yani tekrarla.. Daha sonra noktalı virgül kullanıp, bir üçüncü parametre girmişiz. Burada i++ demişim. Bu da şu demek, sayaç değerini her seferinde bir arttır. Bunu i+=2 yapsa idim, sayaç değerini her seferinde 2 arttır, i+=5 dese idim sayaç değerini her seferinde 5 arttır, i– dese idim sayaç değerini her seferinde bir azalt, i-=2 desem idim her seferinde sayaç değerini 2 azalt anlamına gelirdi. Yine koşul ifadesi de i>10’da denilebilir. Yani büyüktür, küçüktür, ya da büyük eşittir, küçük eşittir gibi koşullar kullanılabilir. Ya da bir şartın, bir kelimenin uzunluğuna kadar, bir dizinin uzunluğu kadar gibi özel durumlarda tanımlanabilir.

Örneğin aşağıdaki kod bloğunda 1’den 10’a kadar olan sayıları alt alta web formuna yazdırıyoruz.

        protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)

        {

            for (int i = 0; i < 10; i++)

            {

                Response.Write(i.ToString() + “<br>”);

            }

        }

Bunun sonucunda ekrana 0’dan 9’a kadar yazılır. Neden 10 yok. Çünkü, int i=0 dedik. Başlangıç 0, sonra i<10 dedim, i 10’dan küçük olduğu sürece. 10’da yazsın isteseydik aşağıdaki gibi olmalıydı;

for (int i = 0; i <= 10; i++)

            {

                Response.Write(i.ToString() + “<br>”);

            }

 Şöyle bir şey yapalım 10’dan başlayıp, 2 şer 2’şer artarak 100’de dahil olmak üzere ekrana yazdıralım. Bunun için döngü aşağıdaki gibi olur. 10’dan 1’er 1’er azalarak saydırmak için (sıfır dahil)

    for (int i = 10; i >=0; i–)

            {

                Response.Write(i.ToString() + “<br>”);

            }

Bir başka örnek yapalım. Boş bir WEB projesi açalım. Açılan web uygulamamıza bir adet WEB form ekleyelim. WEB formumuza toolboxdan bir adet Drop Down List ekleyelim. Adını ddlYillar yaptık. Amacımız şu, 2012 yılından 2021 yılına kadar, 2021’de dahil olmak üzere yıl bilgilerini DropDownList’e eklemek. Bunları tek tek eklemektense for döngüsü ile eklemek işimize gelir. Sayfamız yüklendiğinde bunların gelmesini istiyoruz.


<form id=”form1″ runat=”server”>

        <asp:DropDownList ID=”ddlYillar” runat=”server”></asp:DropDownList>

    </form>


Design alanı kodlarımız şu şekilde:

        protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)

        {

            for (int i = 2012; i <= 2021; i++)

            {

                ddlYillar.Items.Add(i.ToString());

            }

        }

İlgili Mesajlar

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments