Visual Studio Menü ve ToolBar Alanları

asp.net Master Page Nedir?

Visual Studio ortamında menüler üst kısımda yer almaktadır. Aşağıdaki resimde görülen menüler mevcuttur.

Menüleri genel hatları ile tek tek açıklarsak:

File(Dosya): Bu menü altında yeni bir proje oluşturma, var olan bir projeyi açma, proje kaydetme, sayfa ayarları yapma, yazdırma, son açılan projeleri tekrar açma, son açılan projelere ulaşma, visual studio ortamından çıkma gibi seçenekler bulunur.

Edit(Düzen): Kopyalama, kesme, yapıştırma, silme, yapılan işlemleri geri alma, yapılan işlemleri ileri alma bulma ve değiştirme gibi işlemler yapılır.

View(Görünüm): Bu menü altında Visual Studio ortamında yer alan alanların görüntülenmesini veya görüntülenmemesini sağlarız. Solution Explorer(çözüm gezgini), ToolBox(Araç Kutusu), Properties(Özellikler), Team Explorer(Takım Gezgini), Server Explorer(Sunucu Gezgini) gibi alanların açılıp kapanması bu alandan yapılır.

Debug(Derle): Bu menü ile program üzerindeki hata ayıklama (debug), compile(derleme) işlemleri için ayarlar yapabiliriz.

Team(Takım): Team Foundation Server bağlantısı için kullanılır. (Yazılım firmaları birçok yazılımcının ortak bir server üzerindeki proje üzerinde çalışmasını bu teknoloji ile sağlar)

SQL SQL sorguları oluşturabileceğimiz bir editör açar.

Tools(Araçlar): Visual Studio ortamı için kullanılan ek araçların açılması, kullanılması ve visual studio ortamını istediğimiz özelliklere göre ayarlamamızı sağlar.

Test: Projelerin test işlemleri için kullanılan menüdür.

Analyze(Analiz): Kod performansları ve analizi için kullanılır.

Window(Pencere): Visual Studio ortamındaki pencerelerin saklanması, gizlenmesi, gösterilmesi işlemleri için kullanılır.

Help(Yardım): Visual Studio hakkında yardım bilgilerine ulaşılır.

ToolBar ise standart olarak aşağıdaki gibidir. (Visual Studio 2012 Ultimate için)


Buradaki iconlar istenildiği gibi değiştirilebilir. Standart olarak bu toolbar(araç çubuğu) üzerinde yeni proje açma, proje kaydetme, dosya açma, dosya kaydetme, proje compile etme(derleme), test etme, proje çalıştırma gibi işlemler yapılır. ToolBar(araç çubuğu) istediğimiz şekilde özelleştirilebilir, bu işlemi yapmak için View(görünüm) menüsünden ToolBars(araç çubukları) seçeneğini kullanırız. Buradan istediğimiz toolbar(araç çubuğu) tipini visual studio ortamında ekleyebiliriz.

Visual Studio ortamında menüleri sabitleme veya otomatik olarak gizleme yapabiliriz. Bazı noktalarda aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir işaret görürsünüz. Burada kırmızı kare içinde yer alan işaret ilgili menü veya ilgili alanlar için sabit bir şekilde kalmasını ya da otomatik olarak gizlenebilir özelliğinin açılması için kullanılır. Eğer buradaki işaret yatay bir şekilde ise ilgili alan otomatik olarak gizlenebilir özelliği açıktır demektir. Eğer resimde görüleceği üzere dik bir şekilde ise otomatik gizleme özelliği kapalı ve sabitlenmiştir.

İlgili Mesajlar

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments